Школа у природи

Школа у природи има за циљ подстицање правилног психофизичког и социјалног развоја деце као и улогу при отклањању или кориговању негативних чинилаца развоја деце.

Она је посебан вид целодневног организовања васпитно - образовног рада. За школу у природи се мора извршити детаљна припрема почев од одабира одговарајуће дестинације, договора са родитељима до припреме материјала за ученике.

Годишњим планом и програмом наше школе предвиђена је организација школе у природи.

Циљ организовања школе у природи је социјализација деце још од најранијег детињства као и:

• Дружење са вршњацима
• Боравак на чистом ваздуху
• Утврђивање, проширивање и систематизација постојећих знања и њихова примена у свакодневном животу
• Упознавање природних лепота

Деци је све занимљиво јер је то ново у односу на свакодневни боравак у школи:

• Непрекидно су заједно
• Сваки дан је испуњен квалитетним садржајима – представе, ревије фризура, маскенбали, квизови, шетње у природи, као и спортске активности.

Важан васпитни развој огледа се у поштовању правила живота у заједници, поштовању радних и хигијенских навика као и у развоју ставова смислених активности.

Наша школа има двадесетогодишњу традицију организовања Школе у природи.

Бирају се дестинације које морају да испуњавају одређене услове везане за наставне и ваннаставне активности. Досадашње дестинације су биле планине: Копаоник, Рудник, Тара, Златар, Златибор као и Дивчибаре.

Услов да се Настава у природи организује је да се пријави 70% ученика сваког одељења.

Утисци после изведене школе у природи су увек такви да их ученици и наставници увек препоручују и за убудуће.

Актив учитеља

ШКОЛА У ПРИРОДИ – ЗЛАТАР 2016/17.године

У периоду од 7.10. до 14. 10. 2016. године 4 одељења млађих разреда у пратњи својих учитеља, лекара, рекреатора, аниматора и вође пута провели су 7 незаборавних дана у хотелу ,,Панорама“ на Златару. Сваки дан је садржао следеће активности:

- петак
шетња: околина хотела
спортске активности: по избору ученика
вечерње активности: покажи шта знаш

- субота
шетња: Видиковац
спортске активности: штафетне игре
вечерње активности: шиз-фриз

- недеља
шетња: црква
вечерње активности: квиз

- понедељак
шетња: ски стаза
спортске активности: одбојка(девојчице), кошарка(дечаци)
вечерње активности: маскенбал

- уторак
шетња: РХ центар
спортске активности: базен
вечерње активности: вече музике и плеса

- среда
шетња: шума – Потрага за изгубљеним благом
спортске активности: ,,између две ватре“ (девојчице), фудбал(дечаци)
вечерње активности: спортско вече - игре без граница

- четвртак
шетња: ближа околина
вечерње активности: додела диплома

ШКОЛА У ПРИРОДИ – ТАРА 2017/18.године

У овој школској 2017/18. години провели смо седам незаборавних дана на Тари. Школа у природи је испунила очекивања како ученика тако и нас учитеља.
Сваки дан је садржао следеће активности:

РАСПОРЕД ДНЕВНИХ АКТИВНОСТИ:

• устајање
• јутарње вежбе
• доручак
• наставне активности
• шетња
• ручак
• одмор и самосталне активности
• спортске активности
• вечера
• културно-забавни програм

ШЕТЊЕ:

• упознавање са околином (географским положајем, рељефом, климом, друштвено - географским карактеристикама)
• упознавање са биљним и животињским светом
• посете домаћинству и значајним објектима тог краја и упознавање са њиховим обичајима и традицијом

СПОРТСКЕ АКТИВНОСТИ:

• такмичења у фудбалу, одбојци,кошарци и између две ватре
• штафетне игре
• надвлачење конопца
• пливање

КУЛТУРНО-ЗАБАВНИ ДЕО

Остварује се након вечере организовањем различитих тематских вечери, којима се подстиче дечја креативност и самосталност (покажи шта знаш, маскенбал, шиз-фриз, квиз...)

• Када су ученици стигли на Тару, прва активност је била шетња.
  • После шетње и ручка кренула је едукација у прелепом амбијенту, где су сви радо слушали учитеља и писали и одговарали на питања.
  • После учења, следе слободне активности које ученици обожавају и за које се радо припремају.
  • По врховим Таре најлепше су шетње, а посебно када греје сунце.
  • Феноменалан дан за ученике када разне спортске активности изводе на планини и на огромном простору.
  • Шетња по планини, али је чаробно када се наиђе и на неки извор или поток.
  • Шетња Златаром има своје чари и деца уживају у природи.
  • Када увече имају приредбу у костимима ученици са радошћу чекају тај тренутак.
  • Најлепше је када се после дуге шетње и учења активно одмарамо у базену, пливајући и ћаскајући са другарима.
  • Ученици последње шетње користе и за забаву и за сликање.